DAN PLANETA ZEMLJE

„Nije čudo letjeti zrakom ili hodati po vodi, već koračati ovom Zemljom.“ Kineska poslovica.

U tjednu planeta Zemlje (16.4.-22.4.) učenici naše škole pokušali su različitim aktivnostima skrenuti pažnju na potrebu očuvanja, poštivanja i  uživanja u blagodatima prirode i okoliša koji nas okružuju. Čovjek  je dio prirode bez koje ne može postojati. U današnje vrijeme djeca gube tu vjekovječnu vezu s majkom prirodom okrećući se sve više sebi i virtualnom svijetu kojem su vičniji.

Kako bi se „vratili prirodi“ barem na kratko vrijeme družili smo se s njom, čistili je, sadili, štitili, slikali, upozoravali odrasle da je čuvaju i radovali se što možemo uživati u njezinim ljepotama.

Učenici prvih razreda prošetali su se gradskim ulicama sa eko-parolama  i velikima objasnili kako se ponašati u  prirodi. Učenici petih razreda očistili su okoliš škole, a učenici šestih razreda izradili su table s pametnim upozorenjima koje su stavili na mjesta gdje ljudi zagađuju okoliš. Osmaši su zasadili cvjetnu spiralu na zapuštenom „otoku“. Sedmi razredi krenuli su u inspirirajuću šetnju i usput očistili šetnicu od nepoželjnih ostataka civilizacije. Učenice biološke grupe zajedno sa prof. Brankom Beuk priredile su kratki eko-skeč pod nazivom " Čestitka Zemlji za rođendan".

Svi učenici i razrednici zaslužili su jedno  veliko hvala od prirode i nadamo se da će ih ovakav pristup pratiti tijekom cijele godine i svakako postati način njihova življenja.

Tekst napisala: Leona Jug

objavio: Leona Jug   datum: 25. 4. 2012.