NOVI STARI NAŠ MALI KAJ

U  četvrtak,15.11., posljednjeg dana Mjeseca hrvatske knjige održan je već tradicionalni, ali ove godine redizajnirani Naš mali kaj. U druženju uz mlade literate , ove smo godine ugostili i male pjevače, a natjecaLi smo se i u poznavanju kajkavskih riječi.

Susret je započeo kajkavskim kvizom „ Smo kaj pozabili?“ u kojem je sudjelovalo 6 međimurskih škola sa 3 predstavnika. Bile su to škole Sv. Martin na Muri sa ekipom pod nazivom „Huncutarije“, OŠ Kotoriba ( „Ftemelj“), OŠ dr. Ivana Novaka Macinec („Semaj moščaj premozani“), OŠ T. Goričanca M. Subotica ( „Pajdaši“), OŠ Gornji Mihaljevec ( „Vuzmeki“) i OŠ Mursko Središće ( „Bota ima dvo kraje“).

U šaljivom i napetom natjecanju, najviše bodova, a time i prvo mjesto osvojila je ekipa škole domaćina i to tri puce- Kristina, Sara i Maja. Čitavo natjecanje praćeno je budnim okom i stručnim komentarom članova povjerenstva dr. Stjepana Hranjeca i učitelja hrvatskog jezika Ivana Lečeka.

Nastavili smo sa spletom literarnih uradaka i glazbe. Mladi literati i pjevači oduševili su nas svojim stvaralačkim prezentacijama koje su odisale zrelošću, kreativnošću i zaigranošću. Literarnim radovima predstavilo nam se 14 učenika: Lara Topolnjak sa pjesmom „Moj pes“ ( 1. OŠ Čakovec), Josipa Vrbanec  sa pjesmom „Svati“ ( OŠ Strahoninec), Tara Posavec ( „Jabočica“- OŠ Kotoriba), Sanja Gregorinčić( „Jutro“- OŠ Gornji Mihaljevec), Daria Dvanajščak ( „Šumsko blago“-OŠ Selnica), Ivana Sklepić ( „Korpice“- OŠ dr. V.Žganca Vratišinec), Lucija Andrašec („Međimurec i kaj“-OŠ Podturen), Emilija Martinec („Zviraju reči“-OŠ I.G.Kovačića Sv. Juraj na Bregu), Klaudija Vrbičić („Kaj“-OŠ Sv. Martin na Muri), David Kos ( „Reh“- OŠ T. Goričanca M. Subotica), Marie C. Horvat ( „Zlatni mesec“-OŠ Orehovica), Kristina Špoljarić („ A kaj ve?“-OŠ dr.Ivana Novaka Macinec) i Tena Novak („Bilo je črno“- OŠ Mursko Središće).

Povjerenstvo za odabir najboljeg literarnog ostvaraja u sastavu  prof. Sonje Vršić i dipl uč. Mirjane Mošmondor izabralo je  pjesmu „Zviraju reči“ učenice šestog razreda Emilije Martinec za najuspjeliju ovogodišnju kajkavsku dječju pjesmu. Emilijina mentorica je Milana Gašparović. Moramo napomenuti da nas je i interpretacija pjesme koju je odrecitirala Emilija duboko naježila i potaknula na razmišljanje o riječima koje izgovaramo. Pjesma slijedi u nastavku.

Zviraju reči

Zviraju reči se po sod.

Kaj mi ne verješ?- poslušaj.

Zviraju one z potoka:

„Tu lovi i grabi, te naš lačen i žejan“.

Nebo grmi:

„Bo dežđa.“

Zemla šapče:

„Okopaj me, zoraj me, zasadi me.“

V hiži babičine rajngle zdižejo poklopce:

„Kuhano je.“

Cug huče:

„Sedni v mene, pelal te bom.“

Z čuba pijonca zviraju grde reči:

„Stora si, niš vredna, pandra jena“

Nešterne reči boliju, nešterne ne,

A ima ih ka nojža napuniš.

I kmica veli:

„Vreme je, hodi spot.“

Zutra bom se zbudila

I pok bom čula kak zviraju reči po celome svetu.

Sam moram poslušati kaj veliju.

U glazbenom dijelu „pesma je zvonila i dirnula nam v srce“ zahvaljujući ovim učenicima:

Teni Kramar ( „Tu je Zagorje moje“- OŠ Kneginec Gornji), Evi Čurin ( „Šenkovec“- OŠ Petar Zrinski Šenkovec), Lauri Balić Leček ( „Sprevađaj me draga“-OŠ Strahoninec), Štajerec Nini(„Štrukli moje mame“- OŠ I.G.Kovačića Sv. Juraj na Bregu), Marini Oršuš („Protuletna coprija“-OŠ Orehovica), Mariji Magdaleni Kočila ( „“Sedi maček“- OŠ Selnica) i Karli Pintarić („Počelo se protuletje tpirati“-OŠ Mursko Središće).

Titulu najpjevača i najpjesme odnijeli su susjedi iz Zagorja i to učenica Tena Kramar sa pjesmom „Tu je Zagorje moje“ koju je za nastup pripremio mentor Josip Levatić.

Glazbeni dio uljepšala je i vokalna skupina Ftičice  uz pratnju tamburaškog orkestra.

Svi sudionici nagrađeni su knjigama koje je sponzorirala Matica Hrvatska –Ogranak Čakovec i autorice Milena Petković i Ljubica Duić Jovanović.

Čestitke pobjednicima i veliko fala sijm učenicima koji v srcu navejk nosijo našega maloga Kaja!

objavio: Leona Jug   datum: 21. 11. 2012.