Književni susret s Jasminkom Tihi-Stepanić

U četvrtak, 3. travnja u goste nam je došla književnica Jasminka Tihi- Stepanić, autorica hit romana „Imaš fejs?“. Književnicu smo dočekali malim programom u kojem su sudjelovali učenici PŠ Peklenica i članice knjižničarske grupe. Učenici Anja (4. razred) i Adam ( 2.razred) su, uz pratnju učitelja Marinka Pintarića, izveli dvije klasične i dvije suvremene gitarističke kompozicije. Učenica Rea (6.D razred) je izvela monolog uvodnog poglavlja knjige „Imaš fejs“  pod nazivom „Portret moje obitelji s crnim psom“.  Nakon dočeka, gošća je preuzela riječ i ispričala nam crtice iz svog života, djetinjstva, govorila je o tomu kako je pisati knjige za djecu i gdje crpi inspiraciju. Napomenula je da iza svakog dobrog pisca stoji vrli čitatelj.

U drugom dijelu druženja učenici su gošći postavljali pitanja. Književnica je s učenicima uspostavila odličnu komunikaciju, što i ne čudi , jer je po zanimanju profesorica hrvatskog jezika. Pitanja je bilo i na pretek, pa smo tako saznali da je izvorna verzija romana imala 250 stranica, da je učenica Marina iz romana osmišljena prema stvarnom liku, da bi književnica voljela da se prema njenom romanu snimi film, da nije stroga u odgoju i da smatra da nije dobro djeci dati previše slobode. Učenici su se zanimali i za sljedeći roman spisateljice. No, tu naša gošća nije htjela puno otkriti, osim da će se raditi o romanu sličnom Harryju Potteru.

Jasminka Tihi – Stepanić rođena je 1958. godine u Velikoj Gorici. U rodnom mjestu polazila je osnovnu školu. Gimnaziju je polazila u Zagrebu gdje je 1982. godine diplomirala na Filozofskom fakultetu studij Jugoslavenskih jezika i književnosti ( danas Kroatistika) i odmah se zaposlila u OŠ Eugena Kvaternika, gdje radi i danas.  Objelodanila je kratke priče za djecu i mladež u dječjim časopisima. Stalna je suradnica Modre laste. Njezin prvi roman Imaš fejs? (Alfa, 2011.) u godini objavljivanja dobio je nagradu Mato Lovrak, a našao se i na listi najčitanijih knjiga za mlade u Knjižnicama grada Zagreba. Na prvom programu Hrvatskog radija prema romanu snimljena i emitirana je radioigra koja je izabrana za predstavnicu Dramskog programa Hrvatskog radija na međunarodnom natjecanju radioigara u Bratislavi 2012.Iste godine izdan je i njezi drugi roman „ Bacit ću ti kompjutor kroz prozor!“.

objavio: Leona Jug   datum: 8. 4. 2014.