Naš mali kaj

6. Naš mali kaj

Vedar, razigran i kvalitetan literarni susret

na međunarodnom nivou

Već 6. godinu zaredom naša je škola  domaćin tradicionalnog susreta mladih literata Međimurske županije.  Projekt je zamišljen kao svojevrstan „kajkavski doprinos“ Mjesecu hrvatske knjige. Na natječaj učitelj-mentor prijavljuje jedan učenički rad kojeg učenik- autor  čita  na samoj završnici, smotri dječjeg međimurskog kajkavskog pjesništva koja se ove godine održalo 12. studenoga.

VIŠE SLIKA

Na ovogodišnjem susretu sudjelovalo je 16 škola od toga su dva predstavnika bila iz srednjih škola. To su: Eva Trstenjak „Pjesma Međimurju“(8. r., OŠ  T. Goričanca, Mala Subotica, mentorica Ljerka Jezernik), Veronika Mesarić „Ja sam zvezda“(6. r.,Druga osnovna škola Čakovec, mentorica Cilika Tarandek), Sanela Sever „Međimorje“(1.UR, Ekonomska i trgovačka škola Čakovec, mentorica Dijana Fric, Tea Žganec „Ftič“ (6.r., OŠ Mursko Središće, mentor Ivan Leček), Valentina Munđar „Jabuka“ (7.r., OŠ dr. Vinka Žganca, Vratišinec, mentorica Dubravka Baksa, Marta Mesarek „Jesen na selu“ (4. r., OŠ Domašinec, PŠ Dekanovec, mentorica Ivana Mihoci), Dolores Andročec „Zima dohaja“ (4.EK, Srednja škola Prelog, mentor Milorad Sarap), Ivan Ladić „ Suho listje“ ( 6. r. OŠ G. Mihaljevec, mentorica Lidija Novak), Rahela Levak „Jesensko nebo“ (6. r. OŠ dr, Ivana Novaka, Macinec, mentorica Kristinka Vugrinec), Ana Radmanić „Stori kuržnjok“ (6.r. OŠ Kotoriba, mentorica Nikolina Fuš Zvošec), Jasmina Dobranić „Knjiga štero držim v rokaj“ (5. r., OŠ P. Zrinskog, Šenkovec, mentorica Vesna Kalšan), Klementina Vurušić „Žejen stric“ (5.r., OŠ Kuršanec, mentorica Anamarija Mihić), Klara Srša „Oblaki“ (6.r., OŠ Sv. Martin na Muri, mentorica Srebrenka Puklavec Trstenjak), Petra Culjak „Kaj  bum jo dok bum velika“ (5.r., OŠ Selnica, mentorica Natalija Jurinec), Ana Horvat „Moji najbolši pajdaši z knjig“ (6. r., OŠ Orehovica, mentorica Ivanka Novak), Stela Papelko „Lastavice se spominaju“ (7.r. , OŠ Domašinec, mentorica Mira Janjanin).

Radovi su prema riječima organizatora bili vrlo kvalitetni, raznolike tematike te su zračili bogatom raznolikošću  lokalnih mjesnih idioma međimurkog kraja. Svaki je  mladi pjesnik na poklon uz zahvalnicu dobio i knjigu Ljubice Duić Jovanović „Dečeci  mlečeci“, mentori zahvalnicu i cvijet, a  škole priznanje te uokvirenu sliku Našeg malog kaja  (dječji radovi) i suvenir Grada.

Susret je otvorila ravnateljica škole domaćina Marija Trstenjak, a brojnim gostima obratio se i predstavnik Grada Ivan Leček. Kao poseban gost o kajkavskom je narječju govorio prof. dr.sc. Stjepan Hranjec, priznati čuvar međimurske kajkavske baštine, a kao poznata međimurska pjesnikinja svojim se pjesmama predstavila Ljubica Duić Jovanović.

U  kulturno umjetničkom programu sudjelovale su razne družine naše škole (Mali kajkavci istraživači govorili su  o „ Početnici i čitanki za medjimurske pučke škole" tiskanoj u Budimpešti 1918. godine, Mali recitatori  s  recitalom  "Kaj", družina „Retor“  pripremila je prezentaciju i vodila konferansu (Adrijana Višnić i Sanela Šimon), Mali folkloraši "Klinčeki" i tamburaški sastav, a  novinarska družina „Linovid“ tim je povodom izdala zbornik Našega maloga kaja kojeg su svi sudionici dobili na poklon.
   Književno.-glazbenu večer obogatili su, već tradicionalno,  gosti iz  Slovenije (Dvojezične osnovne i Dvojezične srednje šole Lendava) budući da je naša škola  na samoj granici sa Slovenijom i sa susjednim školama njeguje odličnu suradnju. Međimursku narodnu pjesmu „Vehni, vehni fijolica“ solo je otpjevala slovenska srednjoškolka Ivana Lisjak što je izazvalo posebne ovacije kao i mađarski narodni ples te recital na prekmurskom narječju.  U pratnji gostiju bila je Koncer Katalin iz Zalaegerzega, pročelnica za međunarodnu suradnju mađarske pokrajine Zala.

Naš mali kaj je uz njegovanje kajkavske riječi prerasatao u bogat multikulturalni  susret u kojem se prezentira i kulturna baština  pograničnih mjesta Slovenije i Mađarske.  Želje organizatora još su veće, voljeli bi ga proširiti na sva područja Lijepe naše i tako upoznati  skrivena bogatsva i raznolikosti kajkavskih  govora.

Sonja Vršić

objavio: Nenad Hajdinjak   datum: 25. 11. 2009.