PROJEKT GRUPE GLOBE: UPOZNAJMO ULICE I TRGOVE GRADA MURSKO SREDIŠĆE

Članice geografske grupe Globe od početka školske godine bavile su se zanimljivim projektom vezanim uz porijeklo imena ulica i trgova grada Mursko Središće. Voditeljica projekta je Marija Horvat, učiteljica geografije, a projektnu dokumentaciju sakupile su, istražile i razradile učenice 7.d razreda:  Kristina Čanadi, Lea Čanadi, Lea Galinec, Hana Kraljić, Sara Mlinarić, Ena Šardi i Katarina Žižek. Ovih dana projekt je završen, a učenice su predstavile rezultate istraživanja koje možete pročitati u priloženoj prezentaciji.

Treba napomenuti  da se u Gradu trenutno polemizira oko preimenovanja naziva nekih ulica ( vidi Muralist) tako da je ovo istraživanje dobrodošao doprinos aktualnim raspravama.

SAŽETAK PROJEKTA možete pročitati u nastavku, a prezentacija je u prilogu.

SAŽETAK PROJEKTA

PROBLEM:

Potaknute pitanjem-problemom Treba li mijenjati imena ulica i gradova?, članice geografske grupe Globe na početku školske godine 2014./2015. odlučile su provesti projekt Upoznajmo ulice i trgove našega grada. Projekt je dio višegodišnjeg programa škole pod nazivom Upoznajmo naš grad.

AKTIVNOSTI koje su učenice provodile bile su usmjerene utvrđivanju:

a) Koliko je trgova i ulica u gradu Mursko Središće?

b) Po kome ili čemu su nazvane ulice i trgovi?

c) Tko je donio odluku o nazivu ulica i trgova?

d) Treba li mijenjati imena ulica i trgova?

OPĆI CILJ projekta je senzibilizirati stanovnike i javnost o važnosti očuvanja njihovog izvornog identiteta.

REZUTATI ISTRAŽIVANJA su:

Grad Mursko Središće ima 31 ulicu i 2 trga. Osamnaest ulica i oba trga nose imena osoba, ljudi koji su živjeli u različito vrijeme i bili različitih zanimanja. Zanimanja osoba po kojima su nazvane ulice i trgovi bila su:

a) Hrvatski vladari b) Književnici  c) Fizičari, matematičari i izumitelji d) Kompozitori i muzikolozi  e) Političari f) Revolucionari i borci NOB-a, sudionici 2. svjetskog rata i Domovinskog rata

ZAKLJUČCI ISTRAŽIVANJA:

—  Svi nazivi ulica su se udomaćili, već se koriste duži niz godina (najmlađa je Ulica Josipa Šajnovića i jedina osoba koja je živjela u Murskom Središću)

—  Odluku o nazivima ulica i trgova donosile su institucije vlasti u drugačijim društveno-političkim uvjetima nego što je to danas

—  Svaka od osoba po kojima su nazvane ulice, osim Maksima Gorkog, nalazi svoje mjesto u povijesti Hrvatske, svaka na svoj način dio je naše kulturno-povijesne baštine

—  Između ostalog tu su: 3 glazbenika, 4 književnika, 2 znanstvenika,  6 boraca NOB-a, 1 hrvatski kralj, 1 hrvatski ban, osnivač HPSS, vođa seljačke bune

PRIJEDLOZI ( PLAN DJELOVANJA):

—  Upoznati stanovnike Murskog Središća sa biografijama osoba čija imena nose ulice i trgovi, kao i porijeklom ostalih naziva

—  održati predavanja i tribine za zainteresirane građane

—  Razmotriti razloge zbog kojih bi se eventualno mogla mijenjati imena ulica i trgova

Priloženi dokumenti:
ULICE_GRADA_MURSKO_SREDISCE.ppt (5.43 MB)

objavio: Leona Jug   datum: 26. 2. 2015.