Škola s pogledom u Europu

Osnovna škola Mursko Središće u ovoj školskoj godini ima 538 učenika u 30 razrednih odjela. Osim matične škole u M. Središću imamo i dvije područne škole. U matičnoj školi  imamo 274 učenika  5.- 8. razreda i 147 učenika 1.-4. razreda.  U PŠ Peklenica  i PŠ Hlapićina školu pohađaju  učenici   1. - 4. razreda. Ukupno je zaposleno 65 djelatnika od čega  46 učitelja. Nastava je stručno zastupljena.Odvija se u dvije smjene. U tijeku su pripreme za rad u jednoj smjeni.

OŠ Mursko Središće  aktivno je uključena u program  razvoja obrazovnog sustava 2005.-2012.godine  Vlade RH i MZOŠ-a. Zato puno pažnje posvećuje edukaciji i stručnom usavršavanju svih zaposlenika, dobroj suradnji  s roditeljima, s lokalnom zajednicom i šire.

Učenici i učitelji naše škole provode niz projekata s jasnim ciljevima i odgojno – obrazovnim  zadaćama sukladno temi koju obrađuju. Poučavanje je usmjereno na učenike, na aktivno sudjelovanje učenika u svim oblicima rada u nastavnom procesu. Time potičemo učenike na međusobnu  povezanost i suradnju, na razvoj socijalnih vještina, te  onih kompetencija i vještina koje će im koristiti za snalaženje u suvremenom svijetu. Naši vrijedni projekti,  terenska nastava, izvanučionička nastava, integrirana  nastava s roditeljima i drugim članovima obitelji, gostima u razredu, polučila je vrlo vrijedne rezultate. Nastava je za učenike  zanimljiva, a tako stečena znanja trajna su i  korisna za cjeloživotno učenje.

Posebno ističem projekte koje smo planirali u Kurikukulmu i Godišnjem planu i programu rada i uspješno ih ostvarili:

Višegodišnji međunarodni projekt „ Naš mali kaj“pod vodstvom učiteljice Sonje Vršić oduševio je učenike i učitelje naše škole, kao i mnogobrojne goste iz susjednih škola, te škola iz  Republike Slovenije i Mađarske.

Predavanje i radionicu na temu „ Asertivnost“ u sklopu stručnog usavršavanja učitelja, odradila je prof. hrvatskog jezika Matilda Bulić, voditeljica obrazovnih projekata Profil Internationala iz Zagreba.

Ovih dana  škola je bila domaćin županijskog stručnog vijeća  za stručne suradnike defektologe iz međimurske i varaždinske županije. Raspravljalo se o poteškoćama i problemima u učenju i ponašanju. Razmjenjivala su se iskustva o  načinima rada i prikazivali su se različiti pristupi u rješavanju problema.

Učenici naše škole aktivno su se uključili u obilježavanje spomen dana rudarstvu grada M. Središće s prigodnim programom knjižničarske grupe pod vodstvom učiteljice Barbare Novak.

Povodom Svete Barbare, zaštitnice građevinarstva i rudarstva, recitatorska grupa  ostvarila je vrlo lijep  nastup u „Pilki“ u Čakovcu. Voditeljica grupe bila je  Milka Husadžić, a roditelji učenika recitatora su se ponovno pokazali kao dobri suradnici, prevozeći djecu i prateći ih na nastupu. Roditelji kao suradnici posebno su aktivni  i kreativni u raznim programima i projektima koje pripremaju učitelji razredne nastave.

Učenici i učitelji  naše škole užurbano uvježbavaju  mjuzikl pod nazivom „ Patnje jednog vuka“   koji će izvesti 18. 12. u 17 sati u sportskoj dvorani.

U suradnji s roditeljima pripremaju se i razni ukrasi u povodu Božića i nove godine. Dio uradaka prikazat će se na Božićnom sajmu u Gradu M. Središće.

Uz sve ove aktivnosti naši učenici marljivo uče i rade da bi ocjene na kraju 1. polugodišta bile što bolje, čime  bi razveselili svoje roditelje i uljepšali predstojeće božićne i novogodišnje blagdane. „ Tko želi nešto naučiti, naći će način; a tko ne želi, naći će izliku“ poznata je izreka Pabla Picassa. Vjerujem da će naši učenici „ naći način“ za učenje, ali i za ono što najviše vole, a to je sport, zabava, druženje s prijateljima i  „druženje s kompjutorom“.

Sretan vam Božić i mnogo radosti i uspjeha u novoj 2010. godini!

Ravnateljica:

M. Trstenjak

objavio: Nenad Hajdinjak   datum: 22. 12. 2009.