STRUČNO USAVRŠAVANJE UČITELJA RN

Centar za posjetitelje na Trgu međimurske prirode 1 u Križovcu, bio je, zahvaljujući njegovu upravitelju, gospodinu Siniši Golubu, domaćin  stručnoga skupa Županijskog stručnog vijeća učitelja razredne nastave iz  OŠ Selnica, OŠ Štrigova, OŠ dr. V. Žganca Vratišinec, OŠ Podturen, OŠ sv. Martin na Muri i OŠ M. Središće.

Upoznajmo i sačuvajmo biološke posebnosti zavičaja naslov je teme koju su   predavači dr.sc. Mihaela Mesarić i  mr.sc. Siniša Golub na posebno zanimljiv način prenijeli učiteljima i kroz svoj rad u Javnoj ustanovi Međimurska priroda upoznali ih s nekim biološkim posebnostima i zanimljivostima zavičaja kao što su kockavica, retencije, vivak, međimurski konj,  skunkači, halde…

Upoznali su ih i sa svojim aktivnostima u  Regionalnom  parkom Mura-Drava,  poučnim stazama, novim publikacijama,  planovima za budućnost i edukativnim programima za predškolsku i školsku djecu… Posebno su naglasili  važnost, ali i potrebu  čuvanja prirodnih bogatstava koja su nam  u našem dragom Međimurju još ostala.

Sudionici skupa potaknuti su na kreativnu razradu ekoloških  sadržaja u nastavi, a da bi to što uspješnije realizirali dobili su na poklon mapu s  publikacijama Ustanove.

Primjere iz prakse s ekološkom tematikom prezentirala je organizatorica skupa, voditeljica ZSV-a, Mirjana Mošmondor. Prikazala je   dio aktivnosti kojima su prvi i drugi razredi s učiteljicama Lidijom V., Lidijom P., Aleksandrom N. i Dubravkom P. 2013. obilježili  Dana planeta Zemlje. Prikazala je i svoj razredni projekt „Lepe su lepe katruže“ u kojem su u sadnji katruža u okolišu škole  uz  djecu sudjelovali  roditelji i međimurski župan Matija Posavec. Njime  ukazuje na  štetnike koje smo sami uvezli iz stranih zemalja  i koji  uništavaju našu „jedinstvenu, vrijednu i neponovljivu, međimursku prirodu“ i  potiče  sadnju domaćih vrsta cvijeća u okolišu škole i u našim dvorištima.

Skup su zasladile učiteljice OŠ Podturen svojim domaćim kolačima.

M. Mošmondor, dipl.uč.mentor

objavio: Leona Jug   datum: 21. 3. 2016.