BERBA JABUKA U "CIMPERU"

29.rujna učenici četvrtih razreda sudjelovali su berbi jabuka u turističkom kompleksu "Cimper". Kako im je bilo reći će vam sami.

BRANJE JABUKA U CIMPERU

Jednog jutra, u utorak, otišli smo u Cimper.Morali smo brati jabuke.No, nažalost došlo je do male promjene. Svi učenici su mogli u njihovom voćnjaku uzeti jednu jabuku.A u voćnjaku smo saznali da je već bio nasađen kad je Cimper kupio zemljište i zaključili da je taj voćnjak jako star.Nakon voćnjaka otišli smo u prostoriju gdje se suše jabuke.Vidjeli smo veliki željezni ormar gdje je sa svake strane ima pet dugih ladica, a vidjeli smo i gdje se peteljka uzima iz jabuke. Svi smo bili iznenađeni.Čak smo probali i njihov čips i stvarno je bio fin.Nakon toga otišli smo se igrati. Ja i moje prijateljice smo se narazgovarale kako su im bile fine jabuke,a još ukusniji čips od jabuka. Mislim da su svi 4.razredi bili iznenađeni.

Napisala: Dora Hranilović , 4.B

BERBA JABUKA

Učiteljica nam je par dana prije najavila da idemo u Cimper na berbu jabuka.Bili smo jako veseli. U utorak smo krenuli rano  u 8 sati. Zrak je bio svjež i pomalo hladan.Išli smo pješice jedno 7 minuta.Kad smo stigli do turističkog kompleksa Cimper cijeli je voćnjak mirisao na zrele jabuke.Ispod svake je jabuke čekao jedan ogroman prazan sanduk,  ali nažalost rekli su nam da je došlo do promjene plana i da nećemo brati jabuke.Jako nam je bilo žao što nećemo brati.Otišli smo pogledati sušaru za jabuke.Prvi stroj je svakoj jabuci uzimao van sredinu, a drugi ih je narezao na kolutiće poput ananasa .Nakon toga kolutići od jabuka išli su se sušiti u pećnicu na 12 do 18 sati.Vani smo dobili nekoliko vrečica čipsa od jabuke i otišli na igralište koje je nakon nekog vremena bilo puno.Kasnije smo otišli u voćnjak po nekoliko jabuka za pojesti, a zatim još na igralište.Na posljednja dva sata u školu smo se vratili mrtvi umorni.

Napisala: Rea Tomšić, 4.B

OD JABUKE DO ČIPSA OD JABUKE

27.9.2011. u utorak krenuli smo od škole do Cimpera na berbu jabuka. Kad smo stigli sjeli smo na klupice. Pozdravili smo voditelje. Bili smo spremni da pođemo brati jabuke,ali su nam rekli da je berba jabuka odgođena. Poslije smo otišli pogledati voćnjak. Tamo su bile velike i lijepe jabuke. Svatko si je uzeo jednu ili dvije. Kad smo ih pojeli, otišli smo na igralište za djecu. Tamo smo se malo poigrali. Nakon toga smo išli u jednu prostoriju gdje su bila dva stroja- jedan koji guli jabuke, a drugi koji ih reže. Nakon toga su nam gđa. Gordana i gđa Aleksandra pokazale puno velikih plehova za sušenje. To se mora puno dana sušiti. Nakon sušenja nastaje čips od jabuka.Zahvalili smo gospođi Gordani i Aleksandri što su nas vodile kroz Cimper, a prije nego smo pošli u školu probali smo čips od jabuka.

Napisala:Vugrinec Dalija 4.A

IZVJEŠTAJ

Izvještavam vas da su 27.9.2011. učenici četvrtih razreda posjetili ustanovu „Cimper“. Posjetili smo voćnjak jabuka i sušionu.Cimper se nalazi na kraju grada. Nekad davno na tom mjestu nalazila se tvornica metala. Danas je tu pivovara, restoran, muzej rudarstva, voćnjak i sušiona jabuka.

Napisala: Lea Čanadi, 4.C

objavio: Leona Jug   datum: 19. 10. 2011.